به آموزشگاه زراعت یار خوش آمدید!

سبد خرید (0)

نحوه تعویض گلدان گیاه کاکتوس

مراحل نحوه تعویض گلدان گیاه کاکتوس

سه مرحله:بیرون آوردن کاکتوس از گلدان قدیمیآماده کردن کاکتوس برای قرار گرفتن در گلدان جدیدقرار دادن کاکتوس در گلدان جدید

 هنگامی که یک کاکتوس نسبت به محیط فعلی (گلدان) خود بسیار بزرگ تر می شود، اگر بخواهید گیاه سالم باقی بماند، باید آن را به محل جدید منتقل کنید. فرایند انتقال گیاه کاکتوس می تواند تهدیداتی به همراه داشته باشد، اما زمانی این کار با موفقیت کامل به انجام می رسد که بتوانید از خودتان در مقابل تیغه های تیز گیاه محافظت و ریشه های کاکتوس را هم از قرار گرفتن در مقابل آسیب ها دور کنید.

بخش 1

انتقال کاکتوس از گلدان قدیمی

 1. Image titled Repot a Cactus Step 1
  1
  از زمان انتقال گیاه اطلاع داشته باشید. برای اکثر گونه های کاکتوس، هنگامی که ریشه ها از طریق شیارهای زهکشی در سطح گلدان نمایان می شود یا هنگامی که تاج کاکتوس به لبه گلدان می رسد، باید گیاه را از محل خود به گلدان بزرگتری منتقل کنید.
  • این فرایند معمولا هر دو تا چهار سال رخ می دهد.
  • کاکتوس خود را در فصل خشک، معمولا در اواخر زمستان یا اوایل بهار به گلدان دیگری منتقل کنید. ممکن است در طی فرایند جابجایی ریشه ها دچار شکستی شوند، و رطوبت زیاد می تواند باعث پوسیدگی ریشه های آسیب دیده شود.
   
 2. Image titled Repot a Cactus Step 2
  2
   دستکش بپوشید. یک دستکش چرمی ضخیم استفاده کنید. جنس آن باید ضخیم باشد تا بتواند شما را در برابر تیغه های تیز گیاه محافظت کند.
  • دستکش ها به تنهایی ممکن است برای حفاظت از پوست شما کافی نباشد، اما حتی اگر اقدامات دیگری نیز انجام دهید، باید دستکش های ضخیم را پوشیده باشید.
   
 3. Image titled Repot a Cactus Step 3
  3
   خاک را نرم کنید. یک چاقوی کند را در اطراف محیط داخلی گلدان با حرکات اره ای بچرخانید تا خاک گلدان بخوبی نرم شود. تا زمانی این کار را ادامه دهید که روی گلدان بصورت توده ای از خاک نرم شده جمع شود.
  • اگر شما یک گلدان پلاستیکی دارید، می توانید از دو طرف گلدان را فشار دهید و همچنین با یک چاقوی کند به اطراف گلدان ضربه بزنید تا خاک آن نرم شود.
  • قبل از انتقال کاکتوس، خاک های اطراف ریشه را باید به طور کامل نرم کنید. در غیر این صورت، زمینه آسیب دیدگی گیاه را فراهم کرده اید.


 4. Image titled Repot a Cactus Step 4
  4
   کاکتوس با کمک روزنامه بیرون بیاورید. چندین ورق روزنامه را با هم بپیچانید و آنها را بر روی هم تا کنید تا نوار ضخیم و محکمی ایجاد شود. این نوار را در اطراف کاکتوس خود قرار دهید. نوار را با دقت به طرف گیاه ببرید و آن را بدور کاکتوس فشار دهید و نوار و کاکتوس را با هم بلند کرده و به بیرون از گلدان منتقل کنید.
  • همچنین شما می توانید روزنامه را دور کاکتوس نگهدارید و از یک جفت انبر قدیمی برای بلند کردن کاکتوس و روزنامه استفاده کنید. ایده چنین کاری این است که به سادگی پوست دستان خود را از تیغه های تیز کاکتوس به دور نگه دارید.
   
 

بخش 2

آماده کردن کاکتوس برای قرار گفتن در گلدان جدید

 1. Image titled Repot a Cactus Step 5
  1
   ریشه ها را تمیز کنید. کاکتوس را روی میزکار خود قرار دهید و از انگشتان خود برای پاک کردن قطعات بزرگ خاک از سطح ریشه استفاده کنید. همچنین ریشه ها را به دقت از هم جدا کنید.
  • ریشه ها نیازی به تمیز کردن کامل ندارند، اما بیشتر قسمت های ضعیف باقی مانده باید تمیز شود.
  • در طول مدت انجام این کار حتما از دستکش های ضخیم استفاده کنید.



 2. Image titled Repot a Cactus Step 6
  2
  ریشه ها را بررسی کنید. ریشه ها را به منظور علائم پوسیدگی، بیماری ها یا آفات بررسی کنید. در صورت مواجه شدن با این مشکلات، در صورت نیاز مورد توجه قرار داده و درمان کنید.
  • برای جلوگیری از پوسیدگی یا قارچ های دیگر یک قارچ کش استفاده کنید.
  • برای از بین بردن هرگونه آفات، یک آفت کش را استفاده کنید.
  • هر ریشه ای که به نظر خشک یا مرده می رسد را با استفاده  از قیچی باغبانی کوچک  قطع کنید.


 3. Image titled Repot a Cactus Step 7
  3
   هرس کردن ریشه ها را در نظر بگیرید. هرس ریشه تا حدودی بحث برانگیز است، و کاکتوس شما به احتمال زیاد از فرایند انتقال گیاه جان سالم به در می برد حتی اگر بررسی های لازم روی ریشه ها صورت نگیرد. هرس کردن ریشه ها اگر به درستی انجام شود ممکن است کارآیی گیاه را بهتر کند.
  • ریشه های بزرگ مقدار کمی از مواد مغذی را مصرف می کنند. آنها مواد مغذی را حمل و نگهداری می کنند، اما در واقع بسیاری از آنها را جذب  نمی کنند، زیرا آنها به رشد سریعتر کاکتوس هیچ  کمکی  نمی کنند.
  • بریدن ریشه های بزرگتر می تواند سلامت ریشه های مویرگی را افزایش دهد، زیرا این ریشه های کوچک مسئول طراحی آب و مواد مغذی برای گیاه هستند.
  • برای بریدن تکه های اصلی ریشه به میزان یک پنجم تا نصف اندازه فعلی آن از تیغه های تیز و تمیز استفاده کنید. ریشه های بزرگتر را نیز به اندازه یک پنجم تا نصف اندازه فعلی آنها کوتاه کنید
   
 4. Image titled Repot a Cactus Step 8
  4
   اجازه دهید ریشه ها خشک شوند. کاکتوس را در یک منطقه گرم و خشک در حدود چهار روز نگه دارید تا ریشه ها کمی خشک شوند.
  • مکن است هنگامی که گیاه را از گلدان بیرون می آورید، ریشه ها آسیب دیده و هرگونه شکاف احتمالی در ریشه خطر ابتلا به قارچ یا پوسیدگی را افزایش می دهد. اگر تصمیم به هرس کردن ریشه ها دارید، ریشه ها نیز بطور مشابه مستعد آسیب پذیری خواهند بود. خشک شدن ریشه ها خطر ابتلا به عفونت را از بین می برد.
   
 

بخش 3

قرار دادن کاکتوس در گلدان جدید

 1. Image titled Repot a Cactus Step 9
  1
  گلدان جدید را با اندازه بزرگتر انتخاب کنید.  زمانی که می خواهید برای کاکتوس خود یک گلدان انتخاب کنید باید گلدانی را در نظر بگیرید که یک سایز بزرگتر از گلدان فعلی باشد. هر چه اندازه گلدان بزرگتر باشد ممکن است مشکلاتی به همراه داشته باشد. .
  • اگر یک گلدان بیش از حد بزرگ باشد، آب بیشتری در خاک آن ذخیره می شود. این آب می تواند در اطراف ریشه ها قرار گیرد و در نهایت سبب پوسیدگی آنها شود.
  • استفاده از گلدان های بزرگ برای آن دسته از گیاهانی که معمولا احتمال ابتلا به پوسیدگی ریشه دارند توصیه نمی شود مانند آستروفیوتوم، Ariocarpus، Lophophora، Aztekium و Obregonia . با این وجود، این موضوع برای گونه های دارای اندام سخت چندان مهم نیست، مانند Cereus، Trichocereus، Hylocereus، Stenocereus، Myrtillocactus و Opuntia.


 2. Image titled Repot a Cactus Step 10
  2
   مقدار کمی خاک در گلدان جدید بریزید. کمی از خاک گلدان اولیه را در ته گلدان جدید بریزید. به اندازه کافی خاک برای نگهداری کاکتوس کاشته شده را از خاک های داخل گلدان قدیمی تامین کنید.
  • همچنین می توانید قبل از اضافه کردن یک لایه خاک، لایه ای از مواد زهکشی شده، مانند تکه های شن و ماسه یا خاک رس در کف گلدان قرار دهید.

 3. Image titled Repot a Cactus Step 11
  3
  روزنامه را به دور کاکتوس بپیچید. اگر در هنگام انتقال کاکتوس هیچ روزنامه ای نداشته باشید، یک نوار دیگر را با قراردادن چندین لایه روی یکدیگر بسازید و آنها را روی هم تا کنید. این روزنامه را در اطراف بدنه کاکتوس قرار دهید.
  • اطمینان حاصل کنید که روزنامه به خوبی دور کاکتوس را پوشانده باشد.
  • در طول این بخش از فرآیند، شما باید دستکش چرمی ضخیم خود را نیز به همراه داشته باشید.
  • اگر شما روزنامه ای در دسترس ندارید، قیچی های قدیمی و تمیز می توانند به شما کمک کنند.

 4. Image titled Repot a Cactus Step 12
  4
  کاکتوس را در وسط گلدان نگهدارید. با دقت کافی کاکتوس را بوسیله روزنامه برداشته و در وسط گلدان جدید قرار دهید. آن را بر روی خاک های کف گلدان ثابت نگهدارید.
  • هرگز کاکتوس را درون خاک فشار ندهید. این کار باعث می شود ریشه ها دچار آسیب شوند. شما باید با دقت ریشه ها را درون گلدان قرار داده و آن را طوری با خاک بپوشانید که هیچ گونه آسیبی به آن نرسد.
 5.  
 6. Image titled Repot a Cactus Step 13
  5
  در اطراف گیاه خاک بریزید. فضای اطراف گیاه کاکتوس را با دقت پر کنید و سعی کنید بیشتر مخلوط های گلدان قدیمی را بریزید.
  • وقتی سطح گلدان پر شد با ضربه زدن به اطراف آن سطح خاک فروکش می کند. این کار باعث می شود که خاکها درون ریشه گیاه نفوذ کند. این کار را چندین بار تکرار کنید تا گلدان کاملا پر از خاک شود.
  • در این حالت باید اطمینان حاصل کنید که ارتفاع گیاه در گلدان مشخص باشد و گیاه کاملا در وسط گلدان قرار داشته باشد. موقعیت کاکتوس در گلدان را به مقدار مورد نیاز  تنظیم کنید طوری که قسمت سبز گیاه روی خاک و ریشه قهوه ای در زیر خاک قرار داشته باشد.
   
 7. Image titled Repot a Cactus Step 14
  6
   کمپوست و شن را اضافه کنید. در حالی که ضروری نیست، اما یک لایه کمپوست می تواند به حفظ قابلیت اسیدی بودن مناسب خاک کمک کند و یک لایه شن می تواند زهکشی را بهبود بخشد.
  • کمپوست باید کمی اسیدی و دارای میزان pH بین 4 و 5.5 باشد. کمپوست را با خاک در تمام سطح گلدان مخلوط کنید.
  • فقط یک لایه نازک از شن در سطح خاک و در اطراف پایه کاکتوس ‍‍پخش کنید.


 8. Image titled Repot a Cactus Step 15
  7
  زمان بهبودی بیشتری را به کاکتوس بدهید. برای گیاهان سخت و بادوام، چندین روز تا یک هفته منتظر بهبود آن بمانید و در این مدت گیاه را آبیاری نکنید زیرا گیاه در حال خشک شدن و بهبود یافتن می باشد. برای گونه هایی که در معرض پوسیدگی ریشه هستند، دو تا سه هفته منتظر بمانید و سپس آبیاری کنید.

  • بعد از اتمام دوره بهبودی، شما باید بتوانید مراقبت دایمی از کاکتوس داشته باشید.